Kui on soov hoida kokku raha ja samas säästa ka keskkonda, on kõige kergem pöörduda taastuvenergia lahenduste poole. Nendest kõige kergemini paigaldatav ja kättesaadavam on päikeseenergia. Antud energia jõuab meieni päikeseradiatsioonina, mis kokkupuutel päikesepaneelides olevate PV rakkudega tekitavad elektrone, millest moodustub elektrivool.

Päikesepaneelide paigaldamine

Päikesepaneelide paigaldamine tasub Eestis ära keskmiselt 10-15 aastaga, kuid seda ainult ideaaltingimustel. Sinna ajavahemikku jõudmiseks tuleb päikesepaneelid paigaldada suunaga lõunasse ja maapinnaga 40 kraadise nurgaga. Sellisel viisil on päikese nurk paneeli suhtes aastaringselt kõige optimaalsem.

Eesti juures on eriline asjaolu, et talvekuudel langeb päikesepaneelide tootlikus tohutult. Märtsi ja Oktoobri vahel toodab päikesepaneel umbes 90% aastasest energiast.

Off-grid lahendused

Päikesepaneelide kasulikkus ilmneb kõige rohkem off-grid lahenduste puhul. Neid võib paigaldada nii veesõidukitele, kui ka majadele, mis pole elektrivõrguga ühenduses. Veesõidukite puhul kasutatakse spetsiaalseid panduvaid ja merevett taluvaid paneele. Suurte sõidukite asemel on võimalik luua ka süsteeme, mis on ühenduses ainult teatud seadmega.

Kui soov on luua off-grid lahendus elamule või objektile tuleb lähtuda mitmest erinevast detailist. Esmalt tuleb teada milline on energavajadus igakuiselt. Kui energiavajadus on päevaringselt, ehk ka öösel, tuleb paigaldada süsteemi ka aku, et päeva jooksul loodud energia oleks võimalik kokku koguda. Kui energiavajadus on suur ka talvel, kui päikest on vähe, tuleks lisada süsteemi ka väiketuulik, et luua piisavalt energiat.